Hakkımızda

Zirai Levazım, Makine ve Gıda Pazarlama Kooperatifi Ltd.

Kimyevi gübre, zirai ilaç, bitkisel tohumlar, traktör, her türlü zirai ve zirai olmayan araç ve gereçler, taşıt vasıtaları ve yedek parçaları ve çeşitli gıda ve hijenik malzemelerin ithali, imalatı ve pazarlanması alanlarında faaliyet göstermektedir.

​Kooperatifimiz, Türk Çiftçi ve köylüsünün gereksinim duyduğu tarım girdi ve ihtiyaçlarını karşılamak ve bu sahada Rum tüccar ve kuruluşlarına olan bağımlılıktan, kurtulmak maksadı ile işlevlerine 1972 yılında Kooperatif Merkez Bankası Ltd’e bağlı Ticaret Levazım Bölümü olarak başlamıştır. 01/04/1978 yılında artan gıda ve araç ihtiyaçlarını karşılamak üzere üç ayrı birime ayrılarak (Zirai Makine, Zirai Levazım, Gıda Levazım Bölümü) faliyetlerini sürdürmüştür.

​Kuruluşundan itibaren yoğun bir biçimde çalışmalarını sürdüren bölümler toplumun ihtiyaç duyduğu tarımsal araç/gereç ve hizmetleri olanakları ölçüsünde Kooperatif ilke ve anlayışına uygun biçimde yerine getirmiştir.

​2005 Yılında KKTC Hükümetince Bankacılık Yasası değiştirildiğinden banka bünyesinde faaliyetlerine devam eden işletmeler ayrı ayrı şirketler oluşturarak, bankanın birer iştiraki haline dönüştürülmüş ve böylelikle Zirai Levazım, Makine ve Gıda Pazarlama Kooperatifi Ltd. olmuştur.

İşlevleri:

Kooperatifimiz 2006 yılında faaliyetlerine başlamıştır. Şu anda dünyanın birçok yerinden malzeme tedariki yaparak çiftçilerimize en iyi hizmeti vermeye çalışan kooperatifimiz birçok firmanın Kuzey Kıbrıs’ta bayiliğini yapmaktadır. Bunlar arasında Türkiye’den Hektaş (Tarım İlaçları), Türk Traktör (New Holland), Pancar Motor, Yağmur Tarım(El Traktör ve Çapası), Plantaflor (Favorit)(Torf), Gallignani (Balya Makinesi), Gaspardo(Ot Biçme), BCS, Lombardini, İspanya’dan Goizper olarak sayabiliriz.

​Ayrıca ihale usuluyle birçok firmadan gıda maddesi, kimyevi gübre ve tarım makinesi alımı yapmılmakta ve pazarlanmaktadır. Satışını yaptığı tüm araç ekipmanının yedek parçasını bulunduran firmamız ayrıca bu ekipmanların servisini de kendi bünyesinde gerçekleştirmektedir.